• W Ochotnicy uczą się o polskim złotym

          • W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej trwają warsztaty edukacyjne dotyczące historii polskiego złotego, który w naszym państwie, jest już w obiegu od 100 lat.

            Warsztaty dla uczniów klas VI prowadzi Teresa Wagner – Tomaszewska.  Koordynacją projektu „Polski złoty ma sto lat” zajmuje się Małgorzata Kędzierska.

            Podczas warsztatów uczniowie zdobywają wiedzę w zakresie numizmatyki, zmian jakie przechodziła polska waluta od jej odrodzenia aż do czasów współczesnych oraz wpływu pozycji złotego na umacnianie gospodarki i pozycję Polski w świecie. Warsztaty prowadzone są z zastosowaniem różnych metod podających i praktycznego działania.

            Uczniowie podczas warsztatów są aktywni i skupieni, ponieważ na zakończenie odbędzie się  konkurs z wartościowymi nagrodami.

            Od 16 do 25 marca warsztaty zostały zawieszone z powodu wprowadzenia w Polsce stanu epidemicznego. Nowy termin zostanie wyznaczony.

            Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

          • Drodzy uczniowie

          • Zapraszamy na stronę: https://epodreczniki.pl/. Na portalu znajdziecie mnóstwo ciekawych materiałów, w tym fragmentów tekstów, filmy, słuchowiska i ćwiczenia. Zachęcamy, aby zarejestrować się na platformie https://platforma.epodreczniki.pl/registration/new (co ułatwi film instruktażowy https://www.youtube.com/watch…)

            Zapraszamy ósmoklasistów na stronę Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie - tam znajdziecie przykładowe arkusze i zadania egzaminacyjne.

            Dla wszystkich, którzy chcą powtórzyć lektury zachęcamy do skorzystania z portali www.wolnelektury.pl oraz https://lektury.gov.pl/

            Przypominamy wszystkim, że w razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości, dotyczących rozwiązania zadań przesyłanych przez nauczycieli, można kontaktować się z nimi za pośrednictwem e-dziennika, szkolnego Facebook'a i Messengera.

          • KOMUNIKAT

          • Szanowni Rodzice, drodzy Uczniowie!

            Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że obecna sytuacja wymusza na nas zmiany, związane z codziennymi obowiązkami. Dlatego też, by pomóc Wam w nadrabianiu zaległości informujemy, że w dzienniku elektronicznym, w zakładce ZADANIA DOMOWE nauczyciele wszystkich przedmiotów będą umieszczać zadania i ćwiczenia do samodzielnego wykonania.

            Prosimy, by na bieżąco śledzić stronę internetową naszej szkoły, naszego Facebooka'a oraz przede wszystkim dziennik elektroniczny!!

            I pamiętajmy, najbliższy okres TO NIE FERIE! Zadbajcie o zdrowie oraz bezpieczeństwo i zostańcie w domu!

          • OGŁOSZENIE

          • Szanowni Państwo!

            W dniach od 12 do 25 marca decyzją MEN zostają zawieszone szkolne zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. W czwartek i piątek tzn. 12 i 13.03.  nauczyciele będą sprawować opiekę nad uczniami w razie potrzeby.

            Bardzo prosimy o bieżące śledzenie strony internetowej szkoły, gminy, dziennika elektronicznego i facebooka szkoły, a także strony Kuratorium Oświaty.

            Uczniów zachęcamy do czytania lektur, powtarzania materiału, w szczególności prosimy  o to uczniów klasy VIII, których czeka egzamin. Na platformie  MEN  e-podręczniki zostały udostępnione materiały do samodzielnej  nauki przez uczniów.

            Rodziców powracających z zagranicy prosimy o czytanie na w/w stronach jak się zachować w razie złego samopoczucia. Ważny numer całodobowy: 800 190 590

          • Lista oddziałów zakaźnych

          • Lista oddziałów zakaźnych wskazanych dla pacjentów potencjalnie zainfekowanych koronawirusem.

            województwo małopolskie

            1. Dąbrowa Tarnowska – Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, Szpitalna 1
            2. Kraków – Samodzielny publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Oddział Kliniczny Chorób Zakaźnych, Macieja Jakubowskiego 2
            3. Kraków – Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego Samodzielny Publiczny Zakład opieki Zdrowotnej w Krakowie, Oddział Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Oddział Obserwacyjno Zakaźny, Os. Na Skarpie 66
            4. Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Prądnicka 80
            5. Miechów – Szpital Św. Anny, Oddział  Obserwacyjno Zakaźny, Szpitalna 3
            6. Myślenice – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, Oddział Chorób Zakaźnych, Szpitalna 2
            7. Olkusz – Nowy Szpital w Olkuszu, Oddział Obserwacyjno Zakaźny z Izbą Przyjęć, 1000-lecia 13
            8. Proszowice – Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej, Oddział Obserwacyjno Zakaźny, Mikołaja Kopernika 13
            9. Tarnów – Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika, Oddział Obserwacyjno Zakaźny Dzieci, Szpitalna 13
            10. Wielogłowy – Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu, Oddział Chorób Zakaźnych, Dąbrowa 1
          • WARSZTATY EDUKACYJNE O POLSKIM ZŁOTYM

          • Uczniowie z klas VI Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej biorą udział w projekcie edukacyjnym „Polski ZŁOTY ma 100 lat”, którego celem jest poznanie historii polskiego złotego, a także jego wpływu na umocnienie gospodarki oraz pozycji Polski na świecie. Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

            Zajęcia są poprowadzone metodą warsztatów i potrwają do marca.

            Na zakończenie zajęć uczniowie wezmą udział w konkursie wiedzy o polskim złotym.

            I miejsce zostanie nagrodzone laptopem, a kolejne – II i III tabletami.

          • MIĘDZYSZKOLNY KONKURS JĘZYKOWY

          • W dniu 18 lutego 2020 roku ośmiu uczniów z klasy ósmej wzięło udział w I etapie VII Międzyszkolnego Konkursu Językowego „TANDEM”, którego celem było sprawdzenie umiejętności zarówno z języka angielskiego jak i niemieckiego. Organizatorem konkursu jest Małopolskie Towarzystwo Oświatowe mieszczące się w Zespole Szkół Społecznych SPLOT w Nowym Sączu. W tym roku do konkursu przystąpiło 204 uczniów szkół podstawowych z Nowego Sącza oraz powiatu nowosądeckiego, gorlickiego, limanowskiego i nowotarskiego.

            Naszym uczniom życzymy uzyskania dobrych wyników i zakwalifikowania się do II etapu konkursu.

          • Międzyszkolny Konkurs Piosenki Świątecznej Obcojęzycznej

          • Dnia 15.01.2020 odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury w Szczawnicy VII Międzyszkolny Konkurs Piosenki Świątecznej Obcojęzycznej „CHRISTMASlieder & WEIHNACHTSsongs”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 2 im. ks. prof. J. Tischnera w Szczawnicy. Naszą szkołę reprezentowały Oliwia Nowogórska z klasy VII i Beata Gardoń z klasy VIII. Uczestnicy zaprezentowali piosenkę świąteczną w języku angielskim lub niemieckim. Jury oceniało poprawność językową, stronę muzyczno-wokalną, interpretację wykonywanych utworów oraz ogólny wyraz artystyczny. Nasze uczennice wykazały się dużą pomysłowością i talentem muzycznym. Beata Gardoń zajęła III miejsce. Oliwia również wspaniale zaśpiewała i zachwyciła widownię. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • POLSKI ZŁOTY MA 100 LAT!

          • Gmina Ochotnica Dolna otrzymała dofinansowanie z Narodowego Banku Polskiego w ramach zadania „Polski ZŁOTY ma sto lat!” Projekt od grudnia 2019 r. do marca 2020 r. będzie realizowany w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej.

            Głównym celem realizacji zadania jest uświadomienie uczestnikom, jak zmieniła się polska waluta od jej odrodzenia do czasów współczesnych oraz jak stabilna pozycja złotego wpływa na umacnianie gospodarki i pozycję Polski w świecie.

            Projekt zakłada organizację cyklu warsztatów edukacyjnych dla uczniów, które będą popularyzowały wiedzę na temat złotego – jednostki monetarnej ustanowionej w 1919 r. i funkcjonującej do dziś. Warsztaty poprowadzi autorytet w dziedzinie finansów i ekonomii. Podsumowaniem warsztatów będzie konkurs z nagrodami oraz  wydarzenie podsumowujące cykl warsztatów.

            Projekt „Polski ZŁOTY ma sto lat!” znalazł się w gronie 102 najlepszych inicjatyw edukacyjnych zgłoszonych w ramach konkursu grantowego na realizację wydarzenia edukacyjnego.

            Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

          • Z KOLĘDĄ NA JASNEJ GÓRZE

          • W święto Objawienia Pańskiego, zwane popularnie Świętem Trzech Króli, ochotniccy młodzi górale zakolędowali na Jasnej Górze. Do Czarnej Madonny pojechały dzieci i młodzież z zespołów NUCICKI, działającego przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej oraz SPOD GORCA i WSTONZECKI, działających przy Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Dolnej.

            Było to dla wszystkich niesamowite przeżycie, gdyż mieliśmy możliwość grać i śpiewać przed samym obliczem Czarnej Madonny. Dzięki temu msza św. w Kaplicy Matki Boskiej miała tym razem góralską oprawę, psalm również zaśpiewała góralka Natalia. Zagraliśmy także kilka kolęd i pastorałek przed i po mszy św. Relacje z naszego występu w Częstochowie pojawiły się na Twitterze (JasnaGoraNews) oraz w Radiu Jasna Góra. Na stronie radia można również posłuchać fragmentów koncertu.

            Tego dnia grupa zaprezentowała jeszcze godzinny koncert kolęd w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Olszynie.

            Tak w Częstochowie jak w Olszynie zostaliśmy przyjęci bardzo gorąco, a widok księży podrygujących w takt pastorałek bezcenny :). Takie momenty dają motywację i siłę do dalszej pracy.